Bombram Marine

Morski Sternik Motorowodny

Kurs morskiego sternika motorowodnego.

Długo wyczekiwany kurs Morskiego Sternika Motorowodnego nareszcie się pojawił – niektórzy z Was czekali dosyć sporo, aby móc przeżyć tę przygodę z nami. Za co dziękujemy i odwdzięczymy się.

Wiemy, że nasz kurs jest droższy od innych i że u konkurencji można go zrobić za 500 PLN, a staże zawsze jakoś się zdobędzie. Proponujemy Wam jednak coś lepszego, co pozwoli Wam poznać rzeczywiste życie na pokładzie podczas tygodniowego rejsu i wymagania jakie stawia organizacja rejsu na jachcie motorowym przed sternikiem, czyli - mamy nadzieję - Tobą w przyszłości. Z całą pewnością umiejętności, jakie posiądziecie będą znacznie przewyższały te, które można zdobyć podczas dwóch dni manewrówki na pontonie na Zatoce Gdańskiej lub Zalewie Szczecińskim. Dodatkowo, nie pływamy na pontonie, a na jednostkach podobnych lub większych gabarytowo, od tych które będziesz czarterować samemu. Zapraszamy do zapoznania się z opisem kursu i w razie wątpliwości dzwonienia z pytaniami.
 

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

Każdy kurs w porze zimowej rozpoczynamy i kończymy w Katanii na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Naszą podstawowym celem rejsu będzie przejście przez cieśniny Mesyńską i dopłynięcie na wyspy Liparyjskie (Eolskie). Trasa ta pozwoli nam zapoznać się z żeglugą w rejonach obowiązywania strefy VTS i dużego ruchu statków, wykonania dłuższego przelotu z wybrzeża Sycylii na wspomniane wyspy oraz warunkami żeglugi i kotwiczenia na akwenach z licznymi wyspami.

Tygodniowy rejs będzie owocował w dystans około 420 km (około 227 mil morskich). Zakładając średnią prędkość przelotową na poziomie 10 km/h (5,4 węzła), da nam to średnio 7 godzin żeglugi dziennie przez 6 dni i dystans około 60 km (około 32 mil morskich) na każdy dzień żeglugi. Podstawową trasę będziemy modyfikować w zależności od pogody, chęci i umiejętności grupy. Sporo godzin dodatkowych poświęcimy na manewry cumowania i wejścia oraz wyjścia z portu. Jeżeli warunki pogodowe nam na to pozwolą, będziemy zwiększać naszą prędkość, by jak najszybciej pokonywać odcinki pomiędzy portami. Dokładny plan rejsu na każdy tydzień będziemy ustalać w pierwszy dzień kursu, w oparciu o prognozę pogody na najbliższe dni, tak aby nasza żegluga była bezpieczna.

Od strony praktycznej trenować będziemy przede wszystkim wejścia i wyjścia z portu oraz manewry cumowania, czyli to co najczęściej sprawia Wam problem. Aby przećwiczyć to jak najdokładniej, płynąc będziemy wchodzić do mijanych marin i portów w celach treningowych. Każde takie treningowe wejście będzie przygotowywane przez jednego kursanta, a w jego skład wchodzić będzie: zaplanowanie podejścia do portu na podstawie mapy papierowej z wyznaczeniem planu podejścia, wprowadzenie planowanej trasy do nawigacji elektronicznej (telefon lub chartplotter), wejście do portu i przeprowadzenie manewru cumowania.
Podczas manewrów podejścia i odejścia od pomostu zwrócimy dużą uwagę na odpowiednie zaplanowanie manewru oraz wykonanie planu awaryjnego. Będziemy uczyć się współpracy z załogą oraz technik podejścia przy niewielkiej załodze lub jej braku. Omówimy, opiszemy i przetrenujemy wszystkie sprytne sposoby podchodzenia i odchodzenia od pomostu jachtem motorowym, takie jak podejścia i odejścia na cumach i szpringach przy wykorzystaniu silnika. Wyposażona w ster strumieniowy jednostka pozwoli nam zapoznać się z zasadami jego bezpiecznej obsługi. Trenować będziemy w różnych marinach, tak więc spróbujemy podejść longside (burtą), dziobem oraz rufą, zarówno w y-bomach, odnogach cumowniczych, przy bojkach, palach lub na mooringach.

Na pełnym morzu porozmawiamy o sposobach wprowadzania jachtu w ślizg oraz rozsądnego dobierania prędkości przelotowych wraz z doborem ustawieniu trymu silnika i trymklap. Zastanowimy się nad doborem trasy i prędkości do fali, zagrożeniach jakie może ona spowodować i przeanalizujemy jak najlepiej unikać zbyt wysokich fal. W celach nauki zasad sztormowania niejednokrotnie wyrzucimy dryfkotwę stając w dryfie oraz rozważymy zasady sztrandowania, uciekania, chowania się i wszystkiego innego co może Wam i nam wpaść do głowy.

Płynąc na dwie jednostki pobawimy się w holowanie, tak abyście nie bali się tego manewru w rzeczywistości. Omówimy sposoby podawania holu, odpowiednią długość liny holowniczej oraz aspekt prawny i finansowy takich operacji.

Przynajmniej jedną noc naszej wyprawy spędzimy na kotwicowisku, ucząc się panujących tam zasad. Naszym celem najpierw będzie je znaleźć, sprawdzić warunki postoju na nich, wybrać odpowiednie miejsce w oparciu o prognozę pogody i miejsce dostępne na kotwicowisku, wydać odpowiednią długość łańcucha, sprawdzić czy trzyma, ustawić odpowiednio alarm kotwiczny oraz prowadzić właściwy nadzór nad jednostką. 

W nocnych rejsach przerobimy wszystkie światełka które spotkamy na akwenie, nauczymy się je rozpoznawać i odpowiednio zachowywać w warunkach żeglugi nocnej.

 

Trochę o teorii.

W ramach teorii realizować będziemy wykłady i dyskusje z następujących działów: ratownictwo (2h), locja (4h), przepisy (4h), bezpieczeństwo na pokładzie (2h), meteorologia (2h), nawigacja (8h) i oczywiście nawigacja elektroniczna (4h). Nasza jednostka wyposażona jest w duży stół, telewizor, chart plotter i radiostację VHF, więc wszystkie wykłady możemy przeprowadzić bez opuszczania pokładu. Czajnik z gorącą wodą na kawę lub herbatę i ogrzewanie zadbają o nasz komfort podczas wykładów.

Z nauką teorii jest jak zawsze, są materiały nudniejsze oraz ciekawsze. Z kursu teoretycznego na morskiego sternika motorowodnego wycięliśmy jak najwięcej nudnych elementów (nie obiecujemy, że wszystkie!). Do całej teorii staramy się podejść z praktycznej strony. 

Nawigacja, to głównie wasza praca na mapach, nie tak jak to wygląda podczas kursu teoretycznego stacjonarnego, gdzie nauka nawigacji odbywa się zza ławki na abstrakcyjnych trasach. Pracować będziemy na mapach regionu po którym się poruszamy, po wykonaniu ćwiczeń teoretycznych na mapie będziemy wcielać je w życie wykonując zaplanowane podejścia do portów lub przeloty. Poćwiczymy klasyczną nawigację, bo trzeba ją znać gdy nowa technologia zawiedzie, ale nie pominiemy nawigacji elektronicznej, a nawet położymy na nią duży nacisk. Przy sprzedaży łodzi, często mamy do czynienia z przyszłymi właścicielami, którzy za niemałe pieniądze wyposażają swoje jednostki w chart plottery, a następnie nie potrafią wykorzystać odpowiednio ich funkcji. Wielu zwolenników klasycznych metod nawigacji pomija naukę nawigacji elektronicznej, uważając że znając klasyczną wersję zawsze sobie poradzicie lub nie posiada sprzętu na którym może przeprowadzić tej części wykładu - nie zgadzamy się z tym podejściem, według nas należy znać obie metody nawigacji.

Meteorologia dla motorowodniaków to głównie nauka o odczytywaniu prognoz pogody i planowaniu tras w oparciu o nią i własne obserwacje podczas rejsu. Podczas planowania rejsu meteorologia przydaje się przy wyborze akwenu, na którym miałby odbyć się rejs. Nikt nie wciśnie Wam do głowy opisu każdej chmury i nie każe zapamiętać wszystkich nazw i cech wiatrów lokalnych występujących w basenie Morza Śródziemnego lub na innym akwenie. Raczej pokażemy Wam jak wygląda atlas chmur, gdzie go znaleźć i jak korzystać z locji aby przed rejsem zapoznać się z lokalnymi wiatrami. Nauczymy wyglądu groźnych chmur i obserwacji otoczenia pozwalającej przewidzieć pogorszenie pogody. Sporo czasu poświęcimy na opis falowania, które to ma bardzo mocny wpływ na nasze jednostki ubogie w kil lub balast. Nauczymy Cię zaplanować rejs tak, byś nie musiał radzić sobie z konsekwencjami niepogody na morzu.

Przepisy w naszej dziedzinie sportu bywają zagmatwane i łatwo się w nich pogubić. Często odwołują się do niepisanych zasad dobrej praktyki morskiej lub pozostawiają miejsce na własną interpretację. Ogólne przepisy, narzucane nam przez międzynarodowe konwencje są tymi których uczy się na kursach. Niestety ze względu na zróżnicowanie akwenów morskich w różnych zakątkach świata, te międzynarodowe przepisy pozwalają na ustanawianie przepisów miejscowych wydawanych przez odpowiednie urzędy w każdych krajach. Często to ich nieznajomość powoduje konsekwencje w postaci mandatów. Podczas przygody z przepisami nauczymy się gdzie znajdować i jak interpretować przepisy miejscowe. Z ogólnych przepisów przerobimy ustawę Kodeks Morski, ustawę o Bezpieczeństwie Morskim razem ze wszystkimi aktami wykonawczymi, Konwencje COLREG, Konwencje SOLAS oraz Konwencje MARPOL. Da nam to ogólny pogląd na wymogi prawne których musimy przestrzegać oraz informację na temat zasad pierwszeństwa i prawa drogi na morzu. Nie zaprezentujemy Wam książki czy podręcznika ze spisem wszystkich informacji z dziedziny przepisów które musicie znać, bo taka nie istnieje. Omówimy zasady korzystania z aktów prawnych, oraz informację gdzie ich szukać, tak by Wasza wiedza była zawsze aktualna.

Locja to odrobina pamięciówki w postaci znaków i ich świateł stojących na morzu. Tych znaków jest niewiele i są proste do zapamiętania. O wiele więcej trudności sprawiają oznaczenia stosowane na mapach morskich, tu z pomocą przyjdą nam publikację zawierające opis wszystkich tych znaków i skrótów. Publikacji nie da się nauczyć na pamięć (no dobra, co poniektórzy dają radę), ale jest to dosyć niepraktyczne. O wiele łatwiej i pewniej jest nauczyć się korzystać z niej. Locję uzupełni nam wiedza o typach wybrzeży i dna morskiego, którą musimy posiąść i zapamiętać oraz - co chyba najważniejsze - umiejętność korzystania z dostępnych publikacji, zarówno tych zawodowych jak i turystyczno-rekreacyjnych.

Ratownictwo i bezpieczeństwo na pokładzie to nauka korzystania ze sprzętu ratunkowego i sygnalizacyjnego oraz jego bezbłędna znajomość. Ponadto, wiedza o zagrożeniach jakie mogą nas spotkać na morzu razem z możliwymi sposobami neutralizacji ich skutków. Poznamy również sposoby wzywania pomocy, zasady współpracy z centrami koordynacji ratownictwa na morzu, statkami i śmigłowcami służb poszukiwawczo ratunkowych. Sporo uwagi przywiążemy też do zasad bezpiecznego poruszania się po pokładzie.

Mapa przykładowej trasy podczas kursu na morskiego sternika motorowodnego

Rejsy stażowe, wymagane godziny i parę słów o Twoich pierwszych rejsach jako skipper z rodziną lub znajomymi.

Jeden pełny tydzień powinien zaowocować opinią z rejsu na około 80-100 godzin stażu. Aby przystąpić do egzaminu na stopień morskiego sternika motorowodnego potrzebne jest 200 godzin stażu w minimum dwóch pełnomorskich rejsach. Aby Wam to ułatwić, w sezonie oferurejmy czartery łodzi w Chorwacji i dodatkowo w sezonie oraz poza nim prowadzimy rejsy stażowo-wakacyjne.

Smooth sea never made a skilled sailor

Płyniemy w okresie od listopada do lutego, czyli poza sezonem. Wymaga to od nas rozsądnego planowania trasy. Podstawowy tygodniowy dystans jesteśmy w stanie wykonać podczas dwudniowego przelotu przy dobrej pogodzie.

Największym zagrożeniem żeglowania poza sezonem są dla nas porywiste burze, które w okresie zimowym mają gwałtowniejszy przebieg. Trasę rejsu mamy zaplanowaną tak, aby omijać regiony, w których tego typu burze powstają najczęściej. Biorąc pod uwagę to oraz przeważające wiatry zachodnie w tym rejonie wybór padł na wschodnie wybrzeże Sycylii. Jest ono mniej zafalowane, spokojniejsze i bezpieczniejsze w zimie od zachodniego wybrzeża Włoch, wybrzeży Chorwacji, Czarnogóry i Albanii. Więcej o przyczynach wyboru trasy w TYM artykule oraz podczas zajęć teoretycznych na kursie.

Średnie temperatury dzienne będą utrzymywały się przez cały okres rejsu na poziomie 12-14°C. Rozkołys morza w 95% nie przekracza metra wysokości fal, a najczęściej będzie mniejszy. Siła wiatru w około 75% czasu nie przekroczy 4°B. Prawdopodobieństwo wystąpienia wiatru o sile 8°B i więcej nie przekracza 10% podczas całego okresu. Trasa zapowiada się na lekko wymagającą, ale jeżeli opanujesz żeglugę w tych warunkach, to podczas rejsu, za który będziesz brał odpowiedzialność – nic Cię nie zaskoczy.

Kasa jachtowa, jedzenie i zwiedzania.

Plan zwiedzania zawsze będzie zależny od grupy kursantów i pogody. Warto jednak podkreślić, że celem rejsu nie jest turystyka, a nauka i doskonalenie zdobytych umiejętności. Jeżeli chcesz zwiedzić Sycylię z pokładu naszej jednostki, zapraszamy do przedłużenia pobytu na kolejny tydzień.

Żywimy się sami na pokładzie, tygodniowy koszt jedzenia to około 120 € od osoby przy założeniu, że gotujemy sami, bez wypadów do restauracji. Gotowanie w warunkach jachtowych jest specyficzne, najlepiej wychodzą proste, “jednogarnkowe” potrawy - proste nie oznacza bez smaku :). Pomysłem ciekawszym niż wyskoczenie do restauracji będzie odwiedzenie lokalnych targów rybnych i przygotowanie świeżych ryb i owoców morza, spożywanych z białym winem.

Z kasy jachtowej będziemy opłacać takie rzeczy jak paliwo i porty. Koszt tygodniowy marin to około 350 €, paliwa około 600 €. Łączna składka do kasy jachtowej od osoby przy pełnym obłożeniu nie przekroczy 250 €. Jest to więcej, niż na rejsach pod żaglami, ale 40% z tego budżetu przeznaczamy na samo paliwo.
 

Ceny kursu i rabaty

  • Morski sternik motorowodny Premium 3.300,00 PLN - 5 miejsc

Przygotowaliśmy dla Was również rabaty za wspólny wynajem miejsc przez kilka osób: 

  1. Zapisując się na nasz kurs morskiego sternika motorowodnego we dwóch - każdy z Was otrzymuje 3% rabatu, w trzech - 8% rabatu, a przy czterech osobach - aż 12% procent. 
  2. Jeśli chcielibyście swoją grupą zawładnąć całą jednostką i zgłosicie się do nas w 6 osób - otrzymacie 15% rabatu dla każdego. 
  3. Każdy z naszych dotychczasowych kursantów bez względu na ilość wziętych ze sobą towarzyszy otrzymuje dodatkowe 5% rabatu.

Sprzęt kursowy, na którym będziemy pływać.


Jednostka na której będziemy pływać na kursie na morskiego sternika motorowodnego to Quicksilver 855 Weekend z silnikiem stacjonarnym Mercruiser 6.2 l V8 o mocy 350 KM. Rok produkcji to 2018, a zimowe rejsy będą jej pierwszymi i to właśnie Wy będziecie mogli skorzystać z nowego, wysokiej klasy jachtu, ucząc się na nim profesjonalnego i bezpiecznego prowadzenia łodzi motorowej. Koszt czarteru jednostki takiej jak nasza w sezonie, to około 3.500,00 € tygodniowo.

855 Weekend posiada kategorię projektową B, tak więc radzi sobie z falą znaczącą o wysokości do 4 metrów włącznie oraz siłą wiatru do 8°B. Elementy wyposażenia na które warto zwrócić uwagę to: prysznic, mikrofalówka, ogrzewanie, klimatyzacja, generator prądu, chart plotter, radiotelefon VHF, TV, toaleta morska, ogrzewanie wody, ster strumieniowy i zamykany daszek bimini. 

Wyposażenie to pozwala nam uniezależnić się od zimna, braku prądu czy braku prysznica w marinie. Jednostka ta posiada dwie zamykane kabiny, jedna jest dwuosobowa, a druga trzyosobowa. Kolejne miejsca sypialne to pojedyncza koja w kokpicie (miejsce dla kapitana) oraz dwa miejsca na kanapie rufowej. Te dwa ostatnie miejsca są pod bimini, a nie wewnątrz kabiny - miejsca te są również ogrzewane. 
 

OPIS JENDOSTKI                                                                                                     WIRTUALNY SPACER PO POKŁADZIE

Specyfikacja:

Długość całkowita 9.02 m
Szerokość całkowita 2.98 m
Prześwit pod mostem 2.89 m
Masa całkowita z silnikiem 3653 kg
Maksymalny załadunek (załoga, wyposażenie) 1340 kg
Zanurzenie kadłuba 0.65 m
Zbiornik z wodą 100 l
Pojemność baku paliwa 400 l
Maksymalna ilość osób 10
Ilość miejsc sypialnych 6
CE Kategoria projektowa B
System wody szarej 90 l
System wody czarnej 27.8 l

KADŁUB I POKŁAD
Oświetlenie nawigacyjne 
Platforma kąpielowe na rufie 
Drabinka kąpielowa (wbudowana) 
Uchwyty na wędki 
Podłoga z pokładem Flexi-teek 2G 
System wody szarej (90L)
Dziobowy pokład słoneczny
Klimatyzacja/ogrzewanie zasilane generatorem prądu & 220 V
KOKPIT
Stolik w kokpicie (pakiet) 
Rozkładana kanapa do kształtu L (pakiet) 
Halogen LED w kokpicie (pakiet) 
Pokład słoneczny w kokpicie (pakiet) 
Prysznic w kokpicie (pakiet) 
STERÓWKA
12v gniazdo ładowania 
Uchwyty na kubki
Sportowa kierownica
Stereo FUSION Bluetooth & 6 głośników 
Nawigacja / Echosonda 9'' SIMRAD NSS Evo3 Wi-Fi (pakiet) 
Radiotelefon VHF z DSC 
Vessel View LINK (pakiet) 
KABINA
6 miejsc sypialnych 
Oświetlenie kabiny 
Stolik w kabinie 
Materace & łóżko w kabinie 
Otwierane okna burtowe

Zasłony
Telewizor Inovtech 21'5" LED 1080p DVD USB HDMI 
KUCHNIA (KAMBUZ)
Zlew z kranem 
Kuchenka (podwójny palnik gazowy) 
Lodówka (pakiet) 
Kuchenka mikrofalowa (pakiet) 
ŁAZIENKA
Umywalka z kranem 
Zasłona (kotara) prysznicowa
Otwierane okno burtowe w toalecie 
Prysznic 
Zamykana toaleta morska 
ELEKTRONIKA I MECHANIKA
Elektryczne pompy zęzowe 
Wycieraczki szyby (lewa i prawa) 
Sterowanie hydrauliczne 
Przyłącze portowe ładowania 
Dziobowa elektryczna winda kotwiczna 
Dziobowy ster strumieniowy (pakiet) 
Activ Trim - Mercury (automat trymu silnika) 
Elektryczne trym klapy (pakiet) 
System ogrzewania wody (pakiet) 
PLANDEKI & ZADASZENIE
Daszek bimini z burtami (zamykany) 
Roleta luków dziobowego i hardtop

Zapisz się na kurs!

Lokalizacja

Wybierz miejsowość, w której chcesz realizować część praktyczną kursu.
Przykro nam, ale w danym momencie nie realizujemy wybranego kursu. Skontaktuj się z nami po więcej informacji.

Wybierz wariant kursu

Wybierz wariant kursu, który chcesz realizować.
{[{ v.title }]}

Wybierz termin

Wybierz najbardziej dogodne dla siebie terminy części praktycznej i egzaminu.
Część praktyczna
{[{ p.p_start|date:'d MMMM yyyy (EEEE)' }]}
{[{ p.p_start|date:'HH:mm' }]} - {[{ p.p_end|date:'HH:mm' }]}
Wolnych miejsc: {[{ p.available_count }]} / {[{ p.capacity }]}
Wybieram
Przykro nam, ale w danym momencie nie posiadamy wolnych terminów. Skontaktuj się z nami po więcej informacji.

Podsumowanie

Sprawdź, czy wszystko się zgadza i przejdź do płatności - dostęp do części teoretycznej online otrzymasz natychmiast!
Kurs Morski Sternik Motorowodny
Miejscowość
Wariant kursu
Data części praktycznej
{[{ selected.practice.p_start|date:'d MMMM yyyy (EEEE)' }]}
{[{ selected.practice.p_start|date:'HH:mm' }]} - {[{ selected.practice.p_end|date:'HH:mm' }]}
Cena
{[{ selected.variant.price|currency }]}
- {[{ discount.value|currency }]} {[{ discount.value|currency:'' }]}% - kod rabatowy {[{ form_data.discount_code }]}
{[{ discount.calculated|currency }]}
Jeśli posiadasz kod rabatowy wprowadź w polu poniżej.
Aby dokonać płatności i zapisać się na kurs musisz się zalogować.
Wszystkie powyższe wybory zostaną zapisane i bezpośrednio po zalogowaniu nastąpi przekierowanie do tej strony.
Masz już dostęp do tego kursu.