Bombram Marine

FAQ

Do czego uprawniają mnie poszczególne kursy oferowane przez Bombram Marine?

 • Sternik motorowodny: pływanie jachtami o napędzie mechanicznym po wodach śródlądowych oraz po wodach morskich do 12 m długości kadłuba i 2 Mm w porze dziennej od brzegu,
   
 • Morski sternik motorowodny: pływanie jachtami o napędzie mechanicznym po wodach śródlądowych oraz po wodach morskich do 18 m długości kadłuba,
   
 • Radiooperator krótkiego zasięgu (Short Range Certificate): pływanie jachtami z radiotelefonem VHF/UKF na pokładzie po wodach śródlądowych oraz morskich będących w zasięgu co najmniej jednej stacji brzegowej VHF zapewniającej skuteczną łączność alarmową na CH 70 DSC.
  (około 20 - 30 Mm od stacji brzegowej),
   
 • Holowanie narciarza lub innych obiektów pływających: ciąganie za łodzią narciarzy, wakeboardzistów, dmuchanych kół, bananów, flying manta oraz innych ciekawych atrakcji. Pamiętaj, że flyboard nie jest traktowany jako holownay obiekt pływający ani latający.

Ile spali motorówka przez godzinę pływania?

 • Ślizgowe Utterny z silnikami Mercury EXLPT 150 EFI KM spalą od 2 do 53 litrów na godzinę. "Mała na przód" - 2 litry / "Cała na przód" - 53 litry. Średnio pływając palimy do 10 litrów na godzinę.

Co z kursem na sternika w przypadku złej pogody?

Jesteśmy przygotowani na wszystkie warunki pogodowe - podczas deszczu zamykamy szczelnie burty, a jedynie w przypadku bardzo silnego wiatru czasem jesteśmy zmuszeni przerwać kurs, jako że wykonywanie manewrów może stać się niebezpieczne.

Dlaczego nie prowadzicie kursów stacjonarnych?

Forma ta zajmuje zbyt długo czasu obu stronom. Kurs e-learningowy pozwala do dostosowania tempa nauki indywidualnie przez każdego kursanta oraz zawiera specjalne interakcje ułatwiające przyswajanie wiedzy co byłoby niemożliwym przy wykładach stacjonarnych. Poza tym Marek niewyraźnie mówi :) 

Czy egzamin odbywa się w ten sam dzień?

Tak, po zakończonym dniu na wodzie odbywa się egzamin praktyczny i teoretyczny.

Inaczej jest tylko w przypadku radiooperatora - egzamin znajduję się na angielskiej platformie internetowej, który trzeba zdać przed przyjście na praktykę.

Czy oprócz opłaty za kurs ponoszę jakieś dodatkowe koszty?

W przypadku kursu na sternika motorowodnego, dodatkowo trzeba uiścić opłatę egzaminacyjną 250 zł (zniżka 50% z ważną legitymacją do 26 roku życia) oraz po zdaniu egzaminu, przy wysyłaniu wniosku do Polskiego Związku Żeglarskiego, opłatę za wydanie patentu w wysokości 50 zł.

W przypadku kursu na radiooperatora opłata za egzamin wynosi 60 £. (bądź w złotówkach po obecnym kursie)

Czy do nauki teorii potrzebuję dodatkowych materiałów?

Nie, nasza teoria napisana jest przez wprawionych sterników przez setki godzin, na podstawie wieloletniego doświadczenia, a także przeczytanych podręczników, artykułów, książek, których od wielu lat już nie ma w sprzedaży. Jest tu cała potrzebna wiedza, a resztę zdobywa się podczas kursu praktycznego.

Czy mogę uzyskać uprawnienia radiooperatora jeśli nie znam języka angielskiego?

Niestety nie. Teoria spisana jest na angielskiej platformie w języku angielskim i dodatkowo - zakończona jest testem, który należy zdać samodzielnie. Dla naszych kursantów przygotowaliśmy jednak do pomocy kurs również w języku polskim, aby mogli oni sobie sprawdzić zagadnienia w przypadku niewiedzy i lepiej wszystko zapamiętać.