Bombram Marine

Wybór kursu na patent sternika motorowodnego

Po pierwsze, cieszymy się że chcesz dołączyć do grona motorowodniaków. Mamy nadzieję, że spodoba Ci się ten sport i forma spędzania wolnego czasu. Ten artykuł ma na celu pomóc Ci nie zrazić się do motorowodniactwa poprzez błędne rozpoczęcie tej przygody.
 

Na wstępie musimy ustalić jedną rzecz, jeżeli interesuje Cię jedynie zdanie egzaminu jak najtańszym kosztem, a najchętniej bez chodzenia na zajęcia – ten artykuł nie jest dla Ciebie.


Na rynku jest dostępnych coraz więcej kursów motorowodnych, co nas cieszy. Jak zaczynaliśmy było ich znacznie mniej. Pierwsze firmy, które zaczęły je oferować wykształciły się z firm prowadzących szkolenia żeglarskie. W większości wypadków to była tragedia. Program, wiedza, sprzęt i metody nauczania były nie dostosowane do motorowodniactwa. Część z tych firm przetrwała do dnia dzisiejszego i kuszą kursantów niską ceną, nie oferując nic w zamian. 


Jednakże, w obecnych czasach wybór jest większy, tak więc przechodząc do meritum, poniżej przedstawimy kilka aspektów na które warto zwrócić uwagę przy wyborze swojego pierwszego kursu.
 

Sprzęt

Jednostka, na której będziesz się uczył pływać na kursie na patent sternika motorowodnego zostanie Twoim punktem odniesienia w następnych rejsach. Wybierz ją na podstawie tego, na czym chcesz pływać w przyszłości. Jeżeli robisz patent na motorówkę, aby móc wędkować z pontonu lub małej łodzi – większość łodzi szkoleniowych spełni ten wymóg. Gdy jednak planujesz mniejsze lub większe podróże, warto dobrać sprzęt jak najbardziej podobny do tego który planujesz czarterować lub kupić.

Zwróć uwagę na długość łodzi, moc silnika i jej wyposażenie. Pożądane jest jak najwięcej sprzętów z którymi możesz się spotkać w przyszłości podczas obsługi łodzi, takie jak: ster strumieniowy, chart plotter (nawigacja), echosonda, elektryczna winda kotwiczna, toaleta morska i tym podobne. Często kursantom oprócz prowadzenia jednostki problem sprawia obsługa wszystkich sprzętów pokładowych i układów znajdujących się na jachcie.

 

Teoria

Na rynku dostępne są dwie wersje kursów teoretycznych – stacjonarne i online. My preferujemy te w wersji online, ale nie każdy jest ich zwolennikiem. W kursach teoretycznych online na sternika motorowodnego widzimy: wygodę nauki dopasowaną do czasu wolnego kursantów, możliwość nauki we własnym tempie i najlepszej jakości materiały szkoleniowe. Część osób woli jednak klasyczny sposób prowadzenia lekcji, który jeżeli jest przygotowany z odpowiednią starannością i prowadzony przez kompetentną kadrę jest również warty polecenia.

Decyzja należy do Was, wygoda i idealnie przygotowane materiały lub klasyczna nauka. Obie wersje kursu mogą przygotować Was dobrze do teorii lub nie spełnić swojego zadania. Wszystko zależy od tego, czy będziesz chciał się uczyć teorii.

 

Praktyka

Doszliśmy do zdecydowanie najważniejszej części tego artykułu i Twojego przyszłego kursu. To tu w dużej mierze leży ciężar Twojego wyboru, a zarazem problem większości kursantów.

Duży problem, z którym muszą zmierzyć się kursanci na patent sternika motorowodnego to czas oczekiwania na wydanie patentu – miesiąc. Po tym czasie, wiele osób nie pamięta już swoich zajęć praktycznych. Dokładając do tego to, że w wielu miejscach ilość praktyki jest zdecydowanie nie wystarczająca na opanowanie prowadzenia jachtu otrzymujemy brak pewności sternika do samodzielnego prowadzenia łodzi. Część osób jednak próbuje i wypływa w rejs jachtem motorowym po otrzymaniu patentu, jednym się udaje a inni najadają się stresu i wstydu w marinie.

Zadbaj o to, aby kurs wybrany przez Ciebie oferował jak najwięcej godzin praktyki. Prowadzenia łodzi nie da się nauczyć w godzinę czy dwie. To powinien być najważniejszy aspekt wybierania przez Ciebie kursu na patent sternika motorowodnego. Warto również sprawdzić, czy firma oferująca kurs ma w ofercie również inne kursy i doszkolenia, które pozwolą Ci pogłębiać swoją wiedzę. Dla przykładu w naszej ofercie znajdziecie rejsy stażowe śródlądowe i morskie, a następnie czartery. Wszystkie usługi prowadzimy na tych samych łodziach, więc jest możliwość nauki, odbycia rejsu stażowego i wynajęcia dokładnie tej samej jednostki.

Z naszego doświadczenia, warto również zwrócić uwagę na to jak wygląda nauka cumowania na kursie. Wiele firm uczy tylko jednego podejścia, w pojedyncze miejsce cumownicze i na dodatek polegającego na dopłynięciu do pomostu dziobem i dociągnięciu jednostki burtą do pomostu przy pomocy lin cumowniczych. Możemy zagwarantować, że jeżeli w taki sposób odbędziesz naukę cumowania, to o kaucji z pierwszego czarteru możesz zapomnieć.

 

Dokumenty, ubezpieczenia i inne

Paragon, ubezpieczenie jachtu i NNW załogi – to już obowiązek. Jeżeli ktoś Ci tego nie oferuje lub proponuje dopłatę VAT’u gdy poprosisz o paragon – uciekaj!

Jeżeli zobaczysz fałszywe zdjęcia wielkich jachtów na stronie - uciekaj! Sprzęt który spotkasz na kursie będzie kompletnym przeciwieństwem.

 

Cena

To kryterium, którym kieruje się wielu kursantów. Niestety często robi to nie poprawnie. Warto tu posłużyć się przykładem.

Nasz kurs zawierający 10 godzin części praktyki we Wrocławiu kosztuje 890 PLN. Konkurencyjne firmy mają tańszą ofertę, cena kursu u nich to od 500 do 650 PLN, w ramach tej ceny oferują jednak od 2 do 5 godzin praktyki na jachcie. Kurs jest tańszy, ale przeliczając cenę na godzinę praktyki otrzymujemy wyższą ceną niż przy naszej ofercie.

O tym, że tańsze jest lepsze pewnie udało się Wam już kilka razy przekonać. Powyższy przykład pokazuje jednak, że tańsze nie zawsze jest rzeczywiście tańsze.

 

Lokalizacja

Nie zawsze warto wybierać kurs tam, gdzie jest najbliżej. Kilka godzin w pociągu lub samochodzie jest warte zrobienia kursu takiego jaki chcesz, a nie takiego jaki jest dostępny w okolicy. Wiele osób łączy też termin kursu z wyjazdami firmowymi lub rodzinnymi.

Do nas ze względu na formę kursu i ilość godzin praktyki przyjeżdża wiele osób na kurs sternika motorowodnego z takich miast jak Kraków, Warszawa, Poznań, Łódź, Oława, Opole, Katowice i wielu innych. Dni części praktycznej  na naszych kursach są bardzo intensywne przez dużą ilość godzin zajęć praktycznych, dlatego oferujemy naszym kursantom możliwość noclegu na łodzi w marinie w cenie 50 PLN za noc od osoby.

Oprócz kursów sternika motorowodnego we Wrocławiu mamy również ofertę kursu na Mazurach, na który przyjeżdżają ludzie z całej Polski (i nie tylko). Jest to jedyna oferta tygodniowego kursu na patent sternika motorowodnego w formie rejsu wędrownego. Niezależnie czy jesteś z Trójmiasta, Szczecina, Warszawy czy choćby Wrocławia – warto wybrać się na Mazury jeżeli chcesz przeżyć tygodniową przygodę podczas kursu i perfekcyjnie opanować umiejętność prowadzenia jachtu motorowego.

 

Podsumowując warto przejrzeć oferty kursów różnych firm w paru lokalizacjach. Zastanów się, czy konkretna oferta pozwoli Ci się nauczyć czy tylko da Ci papierek.

 

Sprawdź naszą ofertę kursu na patent sternika motorowodnego klikając w TEN LINK.