Bombram Marine

Jezioro Mietkowskie

Utworzono: 3 lata temu (30.09.2016 @ 16:35)

Jesteśmy blisko z wodą nie tylko w naszej pracy, i nie tylko tą Odrzańską, ale każdą. Postanowiliśmy trochę szerzej przedstawić akweny wodne w obrębie woj. Dolnośląskiego.

Dzisiaj przygotowaliśmy artykuł na temat jeziora Mietkowskiego.

 

Budowę jeziora Mietkowskiego rozpoczęto w 1974 roku, a wypełnienie zbiornika nastąpiło w 1986. Jest to największe jezioro w woj. Dolnośląskim, a samo jezioro powstało w wyniku zatamowania odpływu wody, czyli tzw. jezioro zaporowe. Akwen które rozciąga się na 9,29 km2, gdzie jego pojemność liczy 65mln m3, a maksymalna głębokość to 13 metrów. Zbiornik wody został wybudowany na rzece Bystrzycy w Mietkowie 25km na południowy zachód od granic Wrocławia, położone na Równinie świdnickiej w Dolinie Bystrzycy. Zbudowany został z ziemno-betonowej zapory, której długość wynosi 3.2km, a wysokość 17 metrów.

Zapraszamy na kurs sternika motorowodnego we Wrocławiu! https://www.bombram.com/kursy/sternik-motorowodny/

Jezioro Mietkowskie pełni rolę zbiornika retencyjnego.

Zalew jest również chętnie uczęszczane przez rybaków którzy wynajmują łódź i udają się na połów. A dzięki temu sam akwen pełni funkcję łowisk.

Ryby które możemy spotkać w jeziorze to leszcze, sandacze, karpie, liny, szczupaki i okonie.

Dzięki dobrym warunkom pogodowym trwającym przez cały rok, na jeziorze jest możliwość uprawiania prawie wszystkich sportów wodnych, od kajakarstwa, przez żeglarstwo i windsurfing, czy czarter łodzi.  Na jeziorze również jest planowana budowa ośrodka, który miałby pełnić funkcję centrum sportów wodnych, a już teraz prowadzone są kursy na patent żeglarza jachtowego oraz kursy na patent sternika motorowodnego.

Poza kursami, główną społeczną funkcją jeziora, jest zdecydowanie jego rekreacyjna rola, którą odgrywa w każdym (i nie tylko) sezonie letnim. Jezioro Mietkowskie to jedno z miejsc, które warto odwiedzić w wolny, upalny dzień, żeby odetchnąć nad wodą, na wodzie, z rodziną czy znajomymi.